
Kommunene Bardu og Beiarn får ikke medhold i retten i forsøket på å overta forvaltningen av statlige fjellområder. Tingretten slår fast at fjelloven ikke gjelder i Nordland og Troms, og at det er staten som avgjør om loven eventuelt skal utvides.
Det er NRK som skriver om saken.
Saken gjaldt jakt-, fiske- og beiterettigheter av betydelig økonomisk verdi. Kommunene ønsket samme råderett som kommuner i Sør-Norge, der statsallmenninger forvaltes av lokale fjellstyrer.
– Føler oss forskjellsbehandlet
Ordfører i Beiarn, André Kristoffersen, sier til NRK at han er skuffet over dommen.
– Jeg føler at vi blir forskjellsbehandlet når kommuner nord for Nordlandsgrensa ikke får den samme råderetten som resten av landet, sier Kristoffersen til NRK.
Han viser til at kommunene taper inntekter under dagens ordning.
– For Beiarn anslår vi det årlige tapet til rundt en halv million kroner, sier han til NRK.
Ordfører i Bardu, Toralf Heimdal, sier til NRK at utfallet ikke var overraskende.
– Jeg er ikke overrasket over at retten lander på samme konklusjon som tidligere, sier Heimdal til NRK.
Vil anke dommen
Staten har avvist at det er snakk om usaklig forskjellsbehandling, og har vist til at Stortinget i 1975 vedtok en annen forvaltningsmodell for Nordland og Troms.
Kommunenes advokat har på sin side ment at verdiene burde tilfalle lokalsamfunnene også i nord.
Til NRK sier begge ordførerne at de vil anke dommen.
– Vi kommer til å anke dette og har hele tiden vært forberedt på at saken kan gå videre i rettssystemet, sier Heimdal til NRK.
















