Vaksine var gull for store fjellrevkull

Vaksine har bidratt til å holde fjellrevene friske i avlsstasjonen på Sæterfjellet. Bak står Kristine Ulvund, Craig Jackson og Toralf Mjøen fra NINA. Foto: NINA

Sommeren har vært fruktbar for fjellrevene på avlsstasjonen i Oppdal. Fem store kull ga totalt 42 valper. Vaksinering har bidratt til suksessen.

– Valpene er friske og vokser fort. Sannsynligvis er det takket være at vi i fjor vaksinerte alle fjellrevene som brukes i avl på stasjonen, sier forsker Kristine Ulvund i Norsk institutt for naturforskning (NINA).

Avlsprogrammet for fjellrev driftes av NINA, og avlsstasjonen ligger på Sæterfjellet i Oppdal.

Beste år siden 2018

Fem av de åtte parene fikk valper i år. Størrelsen på kullene lå mellom sju og ti valper, og totalt ble det født 42 valper. Det er det beste resultatet siden 2018, men da var valpene fordelt på åtte kull.

 – Vi forventet ikke at alle de åtte parene skulle få valper i år, siden tre av parene er nye. For å styrke det genetiske mangfoldet har vi hentet rever født i det fri, og det tar litt tid for dem å finne seg til rette. Totalt sett er vi veldig fornøyde, sier Ulvund.

Kartla sykdommer og fant vaksiner

I flere år ble det født både få og små fjellrevkull i avlsstasjonen, og derfor ble helsesjekken av revene utvidet. Veterinærene har gjort en grundig jobb med å vurdere risikoen ved ulike sykdommer hos fjellrev. Så fant de en vaksine som beskytter mot flere sykdommer som ofte fører til at fjellrevvalper dør.

– Nå er vi sikre på at sykdom er en av hovedårsakene til problemene. Da er det viktig å vaksinere tispene, slik at de opprettholder et godt immunforsvar. Da overfører de antistoffene som beskytter de nyfødte valpene mot sykdom, forteller NINA-veterinær Marianne Waldum Furnes.  

Kritisk rett etter fødselen

For valpene er tiden rett etter fødselen mest kritisk for om de overlever. Når de er seks til åtte uker gamle, avtar effekten av antistoffene fra mora. Derfor blir valpene vaksinert da.

Revene får nå én vaksine. Den beskytter dem mot valpesyke, parvovirus, smittsom leverbetennelse og parainfluensa som er en svært smittsom luftveisinfeksjon.

Målet med å vaksinere fjellrevene på avlsstasjonen er å beskytte dem i den sårbare oppvekstperioden. Det bidrar til at de holder seg friske og sterke frem til de settes ut i naturen, vanligvis ved 7–8 måneders alder. Stikkprøver blant valpene viser at vaksinen fungerer som den skal.

Setter ut friske gener

Tanken bak avlsprogrammet er å styrke delbestandene av fjellrev rundt om i Norge. Da legges det ikke bare vekt på antallet rever. Det genetiske mangfoldet i de ulike bestandene må også økes.

Derfor er det viktig å fange inn rever født i vill tilstand for å utfylle avlsparene. Det blir også nøye vurdert fra år til år hvor valpene skal settes ut.

– Å få fram mange valper er ikke nok. Det betyr mer at de bidrar til at flest mulig fjellrever overlever og etablerer seg i norsk natur, sier Ulvund.

Avlsprogrammet for fjellrev er finansiert av Miljødirektoratet.

Relevant

- Advertisement -

Siste artikkler