
Brukte lyskastere for å skyte hjort om natten – fraktet viltet over delstatsgrensen
BENTON, Illinois: Fem menn fra Mississippi er dømt i føderal domstol i Illinois etter å ha erkjent straffskyld for ulovlig jakt på hvithalehjort i fem fylker sør i delstaten.
I en organisert og flerårig operasjon brukte de lyskastere for å lokalisere og skyte hjort om natten, før dyrene ble fraktet ulovlig til Mississippi for videre behandling og utstopping.
De dømte er ilagt bøter og erstatningskrav på til sammen nærmere 120 000 dollar. Hovedpersonen i saken må alene betale 85 000 dollar, men ingen av dem fikk fengselsstraff. De fleste ble idømt fem års prøvetid, mens én fikk tre år.
Bevisst og organisert utnyttelse av viltressurser
Etterforskere omtaler saken som langt mer enn enkel tjuvjakt.
– Dette var ikke et enkeltstående lovbrudd, men en bevisst og flerårig utnyttelse av delstatens verdifulle viltbestander for egen vinning, sier Douglas Ault i det amerikanske viltpolitiet (USFWS). – Slike organiserte lovbrudd undergraver trua på vanlige jegere og ikke minst tiår med arbeid for god viltforvaltning.
Også delstatens viltpolitidirektør fremhever alvorlighetsgraden:
– Denne saken sender et tydelig signal: Viltlovene handler ikke bare om å beskytte arter, men om etikk, rettferdighet og forvaltning. Takket være samarbeid mellom flere etater har vi satt et viktig eksempel, sier han.
Inntektene fra bøtene brukes til videre arbeid med viltforvaltning
Inntektene fra bøtene går til Lacey Act Reward Account, som støtter kampen mot miljøkriminalitet, mens erstatningene tilfaller Illinois Department of Natural Resources. Troféer og annet beslaglagt viltmateriale vil bli overført til delstatens naturforvaltning.















