To elghunder drept av ulv – skadefelling søkt

Illustrasjonsfoto: Pixabay

På under ett år er to elghunder drept av ulv i et revir i Gävleborgs län i Sverige. Nå ber en av de rammede hundeeierne om skadefelling av alfaparet i området, skriver svenske Jaktjournalen.

Det er ulverevir Vitaspen, som strekker seg over kommunene Bollnäs og Ovanåker, som står i fokus. Den første hendelsen skjedde 13. oktober i fjor, da en jämthundtispe ble drept. 1. september i år ble en gråhundtispe angrepet og drept under jakt.

Angrep under elgjakt

Ifølge søknaden om skadefelling opphørte elgjakten i området etter det siste angrepet. Ingen jegere ønsker lenger å slippe hundene sine løs i frykt for at de skal bli revet av ulv.

– Det siste angrepet skjedde da ulvene søkte opp og drepte en hund som stod og bjeffet på elg. Etter dette har jakten stoppet helt opp, heter det i søknaden til Länsstyrelsen i Gävleborg.

Saksbehandler Simon Viklund ved länsstyrelsen bekrefter at begge hundene ble drept innenfor samme revir. Avstanden mellom angrepsstedene er om lag 17 kilometer i luftlinje.

Avviser bruk av verneutstyr

Hundeeieren bak søknaden mener at det ikke finnes realistiske forebyggende tiltak.

– Å bruke beskyttelsesvester på jakthunder er ikke et alternativ. De hemmer hundenes bevegelser, og det finnes ingen vitenskapelig dokumentasjon på at vestene faktisk beskytter ved et ulveangrep, står det i søknaden.

Ifølge Jaktjournalen, stammer ulvetispa i Vitaspen fra Gimmen-reviret i Dalarna, mens hannen er en såkalt F2 fra Viken i Västra Götaland.

Relevant

- Advertisement -

Siste artikkler