Det er til nå rapportert skutt 20687 liryper og 6695 fjellryper I Finnmark til nå denne høsten.
Finnmarkseiendommen
Den 18. oktober møttes FeFo, NJFF Finnmark og Vest-Finnmark fuglehundklubb for å se på foreløpig statistikk fra årets jaktsesong, evaluere og gjøre nødvendige justeringer i kvoter og reguleringer. De ble enige om å videreføre gjeldende kvoter og reguleringer.
– Av fangstrapportene ser vi at de færreste jegerne fyller dagskvoten på 6 ryper. Gjennomsnittsjegeren har skutt fem ryper hittil i sesongen, og om lag ei rype om dagen. Rypejaktsesongen varer helt til 15. mars, men erfaringsvis vet vi at jakttrykket faller raskt etter de første jaktukene. Og det ser ut til å stemme i år også. Det ser altså ut til at gjennomsnittsjegeren er langt unna å fylle både dags- og sesongkvoten, sier utmarksforvalter Christina Bjørkli.
Det er innrapportert 20687 felte liryper så langt, det er en betraktelig økning i forhold til sesongen 2022, da det ble felt 12914 i samme periode. Det har også være en økning i avskyting av fjellrype med 6 695 denne høsten mot 4216 i i forrige høst..
Årets rypetakseringer viste bra med stamfugl og god produksjon, med betydelige lokale variasjoner.
Alle takseringer viste en økning i rypebestanden i Finnmark dette året.
– Jevnt over var takseringsresultatene gode i år, og da er det forventet med økt jakttrykk og økte fellingstall. Så er det viktig å huske på at i år med god produksjon er det høstbare overskuddet stort, og det er rom for å ta ut flere ryper enn i dårlige år, uten at det påvirker bestanden negativt.
Jegerne har til nå aktivert 27 968 jaktdager. Det er omtrent 5 300 flere dager enn på samme tid i fjor. 58 av 136 jaktfelt hadde per 12. oktober ingen flere ledige jaktkort for jegere bosatt utenfor Finnmark.
– I år har det vært stengt for rypejakt i mange områder sørover i landet, noe som også kan ha bidratt til økt jakttrykk i Finnmark. For å sikre at jakttrykk og uttak ikke blir for høyt har vi satt et tak på hvor mange tilreisende jegere vi slipper til hver dag og samlet gjennom sesongen i hvert jaktfelt. Omtrent halvparten av jaktfeltene på Finnmarkseiendommen har nådd dette taket nå, og det er ikke flere ledige jaktkort for tilreisende jegere. På den måten sikrer vi finnmarkingenes tilgang til jakt og fangst gjennom hele sesongen, og at høstingen skjer innenfor bærekraftige rammer, kan Bjørkli fortelle.
FeFo er garantist for lokalbefolkningens tilgang til jakt og fiske på Finnmarkseiendommen, og tildeler gratis jaktkort til alle førstegangsjegere på Finnmarkseiendommen. Hittil i år er det tildelt 80 gratis sesongkort til lokale førstegangsjegere.
– Antallet gratis jaktkort har økt de siste årene, og det er noe vi ser på som svært positivt. Dagens førstegangsjegere er framtidens jegere, og vi er glade for å kunne bidra til at terskelen for å komme seg ut på jakt for første gang blir så lav som mulig, avslutter Bjørkli.
Den 15. november klokken 13 legger FeFo ut et begrenset antall jaktkort i jaktfelt der bestandssituasjon og uttak tillater det. I vurderingen tar vi også hensyn til vinterbeiteområder for rein samt områder som benyttes til snarefangst.