
To jegere fra Stockholm er tiltalt for brudd på våpenloven etter en hendelse på et hotell i Helsingborg i september. Det som først ble meldt inn som et alvorlig våpentyveri, viste seg senere å skyldes grov uaktsomhet og høy promille hos jegerne selv.
Hendelsen fant sted på Good Morning Hotel 12. september, etter at de to mennene hadde deltatt i nattjakt i Småland. Ifølge etterforskningen, omtalt av både Helsingborgs Dagblad og Jakt & Jägare, var håndteringen av både våpen og ammunisjon langt under det loven krever.
Våpen etterlatt i hotellbagasjerom
Da jegerne ankom hotellet på ettermiddagen, var ikke rommet klart. Bagasjen – inkludert to halvautomatiske jaktgeværer av typen Browning Bar MK3 – ble derfor plassert i hotellets bagasjerom. Rommet var låst, men vitneforklaringer tyder på at flere gjester kunne få tilgang ved å henvende seg i resepsjonen.
Ifølge resepsjonisten som tok imot dem, ble det stilt spørsmål om låser og overvåking, men hun ble ikke informert om at bagasjen inneholdt skytevåpen. Hun oppfattet mennene som edru ved innsjekk.
Kraftig beruselse
Senere på kvelden drakk selskapet alkohol før de returnerte til hotellet. Flere vitner beskriver dem da som sterkt beruset. En ansatt forklarte i avhør at mennene virket desorienterte og hadde problemer med å orientere seg i bygget.
Da de ønsket å hente bagasjen, oppstod det forvirring. Overvåkingsbilder viser at mennene selv hadde hentet våpenkoffertene tidligere og tatt dem med til rommet. I beruset tilstand trodde de likevel at geværene var stjålet og kontaktet politiet.
Da patruljen ankom, ble begge våpnene funnet under sengen på hotellrommet.
– Det er tydelig at jeg er svært beruset, sa den ene jegeren i avhør, og innrømmet senere at han hadde drukket betydelig mer enn først oppgitt.
Ladd gevær
Politiets kontroll avdekket at ett av geværene var ladd. En patron falt ut da sluttstykket ble trukket tilbake. I tillegg ble det funnet ammunisjon både i bilen og i bagasjen.
Jegeren som hadde håndtert det ladde våpenet, forklarte at han under nattjakten hadde tatt ut magasinet, men glemt en patron i kammeret.
– Rent slurv, forklarte han, og har erkjent straffskyld.
Kritikk mot hotellet
Ifølge hotellansatte forsøkte mennene å legge skylden på hotellet da de trodde våpnene var borte.
– De ville få det til å virke som om vi hadde gjort noe galt og ikke sikret bagasjen deres, forklarte en vekter i vitneforklaring.
Tiltale for brudd på våpenloven
Påtalemyndigheten mener begge jegerne grovt har tilsidesatt sitt ansvar som våpeneiere. Tiltalen gjelder både uforsvarlig oppbevaring, manglende tilsyn og det faktum at de var sterkt beruset mens de hadde tilgang til skytevåpen.
Ifølge politiet var det ikke iverksatt «betryggende tiltak for å hindre at uvedkommende kunne få tilgang til våpnene».
Den ene jegeren har godtatt et forelegg. Den andre nekter straffskyld.
















